Yurt Dışında Lise Eğitimi Almanın Artıları

Yurt Dışında Lise Eğitimi

Yurt dışında lise eğitimi almak çoğu öğrencinin hayali. Eğitim hayatına farklı bir deneyim eklemek isteyen aileler ve öğrenciler mevcut dil bilgisinin gelişimini sağlamak, farklı kültürleri tanımak, öğrenmek için bu eğitim fırsatını değerlendirmek istemektedirler. Sosyal hayatı ve kariyer gelişimi için önemli bir basamak haline gelmekte.

Desteklenen bu programlarla öğrencilerin meslek hayatlarına bir adım daha yaklaşma fırsatı sunuyor. Genellikle bu eğitim 1 yıl boyunca devam ediyor. Öğrencilerin isteğine göre bu süreç daha uzun ya da daha kısa dönemler olarak belirlenebiliyor. Kısa dönem eğitimi tercih eden öğrenciler 5 aylık süreci kapsayan bir dönem sonucunda geri dönebiliyor, uzun süreli programları seçenler ise 2,3 ya da 4 yıl boyunca yurt dışında kalarak eğitimlerini tamamlarlar.

Akademik hayatlarını yurt dışında tamamlamak isteyen öğrenciler, yurt dışında bulunan okulları bitirip mezun olma hakkına sahiptirler. Lise eğitimini yurt dışında bitiren öğrenciler, üniversite için gerekli maddeleri yerine getirdikleri taktirde eğitimlerine orda devam edebiliyorlar. Yurt dışı eğitimleriyle nitelikli alt yapılar oluşturulabiliniyor.

Yurt Dışında Lise Eğitimi

Yurt Dışında Lise Eğitimi

Bu Eğitim Hangi Ülkelerde Alınıyor?

Lise değişim programları vasıtasıyla Türkiye’den yurt dışına öğrenim görmeye giden öğrenciler, gittikleri ülkenin eğitim bakanlığınca öğrenci kabul etme yetkinliği olan okullarda eğitim alınıyor. Türkiye’den lise eğitimine katılan öğrenciler çoğunlukla İngilizce konuşulabilen ülkeleri seçmekte. En çok tercih edilenlerin başında Kanada geliyor. Ülkenin eğitim standartları, eğitim koşulları ve dil seçeneklerini ve üniversite koşullarını da dikkate alıyorlar. Tercih edilen diğer ülkeler; Amerika, İtalya, Almanya, Fransa gibi ülkeler eğitim için seçilebilmekte.

Yurt dışı okullarına gitmek isteyen öğrenciler ilk olarak İngilizce sınavına giriyor. Yetkinliklerini kanıtlaması isteniyor. İkinci aşama ise kişilik analiz testi. Ailelerinde bu teste katılımları isteniyor. Uzman kişilerce değerlendirmeye alınıyor. Bu aşamaları tamamlayan öğrenci devlet okulu ya da özel okuldan eğitim alabiliyor. Konaklama da ise okullara ait yurtlar ya da gidilecek ülkedeki aile yanında konaklama tercih edilebiliyor. Böylelikle kişisel anlamda gelişmeler gösteren öğrenciler, kendi ayakları üzerinde duran geleceğe güvenle bakan ve kariyer planlamalarını daha iyi şekilde yönetebilen bireyler oluyor.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar