Üniversitelerin En Çok Tercih Edilen Bölümleri 2021

Üniversitelerin En Çok Tercih Edilen Bölümleri 2021

Üniversitelerin en çok tercih edilen bölümleri, günümüzde öğrencilerin hayatlarına yön vermek için popüler mesleklere yönelmesini sağlıyor. Öğrencilerin meslek hedeflerine ulaşabilmek için ilk basamak üniversite sınavından geçiyor. Lise hayatlarından sonra karşılarına YKS çıkıyor. Bu sınav bilgi, strateji ve psikolojik olarak kendini hazırlayan adayların aşmaları gereken sınavdır. Öğrencilerin kendilerine en iyi stratejiyi belirlemeleri, çalışması gereken konuları eksiksiz bitirmeleri ve motivasyonunu kaybetmeden hedeflerine doğru yol almaları, bu sınav sisteminin en önemli parçaları olmakta.

Öğrencilerin ya da adayların hangi şehirde okuyacakları sınavdan alacakları sonuca göre belirlenmektedir. Hedeflerini seçerken kendilerine uygunluğu, ilgilerine yönelik olması ve bölümü en önemli kriterlerdir. Hayatları boyunca yapacakları mesleği severek yapmaları başarılarını artıracaktır. Sevilmeyen bir işte başarı sağlama şansı oldukça düşüktür.

Üniversitelerin En Çok Tercih Edilen Bölümleri 2021

Üniversitelerin En Çok Tercih Edilen Bölümleri 2021

İstatiksel Verilere Göre Tercihler

İstatistikler ve tercihler göz önüne alındığında Hukuk Bölümünün daha çok ilgi gördüğü ve tercik edildiği anlaşılmıştır. Bununla beraber Tıp, İç Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği Çocuk Gelişimi, Çevre Tasarımı, Sınıf Öğretmenliği, Eczacılık ve Ebeliğin tercihlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Hukuk bölümü mezuniyet sonrası iş bulma garantisi en yüksek bölüm haline geldi. Kamu ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabilinen bölümdür. Tıp bölümüne hedef koyan ve hayali olan adaylar Üniversite Sınavından çok yüksek puan almaları gerekmekte. Bu mesleği sabırla ve severek yapabileceklerin tercihlerinde. Tıp bölümünü bitirenlerin iş bulma garantileri de bir o adar yüksek. Bilgisayar Mühendisliği ise teknolojik gelişmelerinin sürekli yenilenmesiyle bağlantılı olarak çok yönlü çalışılabilecek bir meslek haline gelmiştir. Bu meslekler Üniversitelerin dört yıllık programlarıyla tercih edilecek bölümlerdir.

İlk Yardım ve Acil Yardım bununla beraber Anestezi, Kabin Hizmetleri, Sivil Havacılık Diş Protez Teknolojisi ve Grafik Tasarım bölümleri Üniversitelerin iki yıllık programları ile seçilebilecek popüler bölümleridir.

Tercihlerinde doğru karar veren bireyler işini severek yapar ve meslekte başarı sağlayarak istedikleri hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşarlar. Mutluluk beraberinde başarıyı da getirir. Birey severek yapmadığı meslekte kendini geliştirme alanı bulamaz. Konulan hedefler ülke şartlarına uyumlu, dönemin ve bireyin şartlarına uygun olduğu takdirde başarı seviyesi de doğru oranda artacaktır.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar