TYT 2021 Konu ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

TYT 2021 Konu ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

TYT 2021 konu dağılımı ve soru dağılımı her adayın sorduğu soruların başında gelir. Üniversite okumak lise düzeyindeki öğrencilerin isteği ve amaçları arasındadır. Bunu gerçekleştirmek için eğitim-öğretim sistemine göre bazı sınavlardan geçmek gerekir. Bu sınavlardan ilk olanı YKS’dir. YKS’de (Yüksek Öğretim Kurumu) ilk oturum TYT’dir. Açılımı ise Temel Yeterlilik Testidir.

Üniversiteye yerleşmek isteyen lise son sınıfta olan adayların veya liseden mezun olmuş adayların başvuru yaptığı sınavdır. Bu sınav içerisinde ortak olarak bütün öğrencilerin yapabilecekleri düzeyde farklı konular üzerinden sorular bulunur. Totalde 120 adet sorudan oluşan TYT, verilen 135 dakika içerisinde sona ermesi gerekiyor. TYT ‘nin bitmesiyle beraber 2. Ve 3. günü olarak AYT ile YDT gelmekte.

TYT 2021 Konu ve Soru Dağılımı

TYT 2021 Konu ve Soru Dağılımı

Temel Yeterlilik Testi Hangi Dersleri Kapsar? Soru Dağılımları Nasıldır?

  • Türkçe 40 soru
  • Sosyal Bilimler 20 soru (Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe Grubu 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5)
  • Temel Matematik 40 soru
  • Fen Bilimleri 20 soru(Fizik 7, Kimya 7,Biyoloji 6)

Toplamda 120 sorudan oluşan bu sınava ortalama olarak iki saat yirmi beş dakika süre ayrılmıştır. Temek Yeterlilik Testi’nde 9. Ve 10. Sınıf konularını kapsayan sorular çıkmaktadır. TYT’de daha çok mantık ve okuduğunu anlamaya yönelik sorular sorulması beklenir.

TYT’den en az 150 puan almak şartıyla, adayın AYT oturumundaki testlerden alacağı puan ile hesaplanacak olan Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması zorunludur. 180 puanı alan adaylar Üniversitelerin Lisans yani 4 yıllık fakültelerini tercih yapabileceklerdir. Yine TYT’den 150 puan ve üzeri alınırsa Üniversitelerin Önlisans yani 2 yıllık fakülteleri seçilebilmekte.

YKS ilk bakışta karmaşık görülse bile iki farklı sınav ve pek çok puanlama bulumakta. TYT zamanı iyi yönetmeyi ve dikkati, AYT ise bilginin değerlendirildiği sınav türüdür. Yerleştirme yapılırken %60 oranda AYT puanı daha önemli hale gelmektedir. Her öğrenci yapacağı tercih doğrultusunda arzu ettiği Üniversite ile istediği bölüme girmek isteyen tüm öğrencileri kapsayan bu iki sınav önem arz etmektedir.

Sınavlar genellikle Haziran ayı içerisinde hafta sonu yapılmak üzere planlanır. TYT geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. 2 yıl kullanabilmesi için adayın en az 200 puan alması gerekir.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar