Mental Aritmetik Eğitiminin Yararları

Mental Aritmetik Eğitiminin Yararları

Mental aritmetik eğitimi matematiğin geliştirilmesine yönelik yöntemlerin kullanıldığı öğretim tekniğidir. Matematik sadece okullarda verilen eğitimde kalmayıp, hayatın her alanında kullanılan bir bilimdir. Bilim adamları tarafından insan zekasının ikiye ayrıldığı söylenir. Bu bölümlerden birisi, matematik zeka, çözümleme, pratiklik konusunda öne çıkan bölümdür. Bilgili olmak ve geliştirme açısından birtakım yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerin ilk sırasında olan mental aritmetik, matematiğin kişilerde gelişmesine değil bununla beraber düşünme kabiliyeti ve muhakeme yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olmakta.

Sayılar ile uygulanan, bunun yanı sıra kişisel gelişime katkı sağlayan bir yöntem olarak kabul görmüş olan mental aritmetik karşımıza çıkıyor. Yabancı ülkelerin çoğunda bu disiplinin okullarda müfredatta olması mental aritmetiğin önemi belirgin şekilde ortaya çıkarmaktadır.

Mental Aritmetik Eğitiminin Yararları

Mental Aritmetik Eğitiminin Yararları

Mental Aritmatiğin Uygulanışı

Genel mantık hesap makinesi kullanmadan ya da fiziksel işlem yapılmadan sadece düşünce gücü ile sayıları dört işlemde çözme işidir. Mental aritmetikte uzman olan ve bu konuda eğitimci olan kişilerin ve uzmanların mental aritmetik eğitimlerine küçük yaşlarda başlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Mental aritmetik tekniğini küçük yaşlarda öğrenen çocukların okul çağında başarı oranlarının yüksek seviyelerde olduğu görülüyor. Bu eğitime ilk olarak abaküs yardımıyla başlanıyor. Birbiriyle işlem yapılacak değerlerin karşılığı abaküste belirlenerek gerçekleştiriliyor.

Abaküs kullanmada tecrübeye sahip olanlar ikinci aşamasına geçerek mental aritmetiği tamamıyla kavramış oluyor. İkici aşamada ise bireyler herhangi abaküsü kullanmadan kendilerine söylenen farklı basamaklardan oluşan sayıları 4 işlem içerisinde kullanarak işlem sonuçlarının doğru bir şekilde çıkmasını sağlıyor.

Dışarıdan bakıldığında matematiksel problem çözme tekniği olarak görülen mental aritmetik içerik olarak sadece bundan ibaret değildir. Bu disiplini uygulayanların ve ya bu konuda eğitim almış olanların muhakeme yeteneklerini, bir sorun ile karşılaştıklarında sorunların üstesinden gelme seçeneklerini ve yöntemlerinin yanı sıra pratik zekanın da gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bu eğitim ile okuldaki matematik derslerinde başarı oranları yükseliyor. Çünkü mental aritmetik eğitimi alanlar matematik problemlerini yardım almadan kafalarından çözebilecek seviyede geldiklerinden başarılı olabiliyorlar.

Günümüzde birçok kurum tarafından bu eğitim sistemi veriliyor. Bu tekniğin yararlı olduğunun farkına varan aileler çocuklarının bu eğitim tekniğini alabilmesi için arayışa girmişlerdir.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar