Hafıza Sarayı Tekniğinin Eğitimde Yardımcı Rolü

Hafıza Sarayı Tekniğinin Eğitimde Yardımcı Rolü

Hafıza sarayı tekniği yaygın olarak kullanılmaya başlanılan hafıza geliştirme yöntemlerinden biridir. Zihinde hayali olarak yaratılan alanın ve ya yerlerin bulunduğu saray olarak tanımlanır. Çoğu zaman yeni bilgiler edindiğimizde eski bilgiler kaybolmaya başlar. Yeni şeyler öğrenirken eskileri silmek zorunda kalabiliriz. Öğrenilen bu metodla unutmak istenmeyen anılar, bilgiler belleğimizde saklanabilir.

Bu yöntem eski roma döneminden beri kullanılmaya başlanmış. O dönemdeki savaşalar sırasında kütüphanelerin yakılmış olması bilginin saklanmasını zorlaştırdı. Alternatif bir yöntem oluşturuldu. Bu teknik ile bilgiler hafızada tutulmaya başlandı.

Hafıza Sarayı Tekniği

Hafıza Sarayı Tekniği

 Kodlamayı Etkin Kullanabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Belirli bir sıraya konan bilgiler, gerçek hayatta da mevcut olan yerler ile bağdaştırılabilir. Hafıza sarayında ne kadar fazla yer veya nokta varsa bunlara karşılık daha çok bilgi hafızada kalmakta. Hareket edilecek güzergahın sabit sıralamada olması önemlidir. Hatırlanacak şeylerin isim, şekil, sayı, metin tarzında her birinin belirli yerleri konulması gerekmekte. Belirli sayıda bilgi kadar belirli yerlerde hatırlanmalı. Yerler gözle görülüp anımsanırsa daha etkili olacaktır. Birbirine karışmayacak lokasyonlar tercih edilmelidir. Etkili bir hafıza sarayı için tabir yerindeyse akıla kazımak gerekir. Örneğin bir yol planı üzerinde duruluyorsa hafıza sarayındaki yerler tek tek işaretlenmeli bunun yanında seyahat planı oluşturulmalı belirlenen lokasyonları tespit edilmelidir. Bunların yanı sıra beş duyu ile hissetmeye ve algılamaya çalışmak hatırlama adına yararlı olacaktır. Semboller, resimler, şekiller hafıza sarayına atılan bilgileri göz önüne getirmeyi sağlayacaktır. Her bir alana veya lokasyona hatırlamayı sağlayacak sembol şekil ya da sayı koymak işi kolaylaştıracaktır. Hayal gücü ile yaratıcı olmak birleştirilince duyguları hatırlatan semboller daha akılda kalıcı etkiler bırakır. Hafıza sarayı tekniği ne kadar kullanılırsa bilgileri hatırlama hızı da o kadar artacaktır.

Doğru kodlama yaparak uygun ip uçları seçildiğinde hafızamızda canlandırıp bilgiyi ya da anıları geri çağırabiliyoruz. Kodlama, depolama ve geri çağırma süreçlerinden oluşan hafıza, doğru geri çağırma tekniğiyle unutulmaması gereken şeyleri hatırlamada yardımcı olur. Bilgilerin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe gönderilmesi sürecidir. Hafıza sarayı tekniği günlük hayatta, yabancı dil öğreniminde, sunum yapmada ve sınavlara hazırlanma da önemli bir role sahiptir.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar