Eğitimde Bilgisayar Kullanımının Önemi

Bilgisayar Destekli Eğitimler

Bilgisayar destekli eğitimler son dönemlerde her türlü eğitim hizmetinde kullanılmaya başlanmıştır. Ölçme değerlendirme, rehberlik, eğitim yöntemleri, öğrenci işleri, eğitim araştırmaları bilgisayara en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardır. Bilgisayar destekli öğrenim öğretmenlerin de dahil olduğu bir öğretim şeklidir.

Bilgisayar Destekli Eğitimler Tarafından Sunulan Avantajlar

Bilgisayarlar öğrencilerin öğrenme sürecine girmelerini destek sağlar. Öğretime canlılık, çeşitlilik ve potansiyel getirir. Hızlı ve doğru şekilde geri bildirimler verir. Böylelikle öğrencilerin kısa zamanda doğru bilgi öğrenmeleri sağlanır. Öğrenmede hızlı ve yavaş öğrencilerin, konuları öğrenmelerine olanak sağlar. Yanlış yapılan bir konuda direkt mesaj vererek doğruyu bulma yönünde uyarı verir. Ve yol gösterir. Öğrenci sorunlarının daha verimli ve daha hızlı çözülebilmesinde yardımcı olur. Sınıf ortamında yapılması zor olan deneyleri zaman kaybı olmaksızın yapabilme olanağı sağlar. Kullanıma daima hazır oldukları için pratiktir. Okul ortamında öğrenci ve öğretmenlerin yeni bilgilere ulaşmasında ve ulaşılan bilgilerin üzerinde bilişsel etkinlikler bulunması fırsatı verir. İnternet ortaya çıkmış en zengin kaynaktır. Kendi öğrenmesini yönlendirebilen öğrenciler internetin yararlarından fayda sağlayabilir. Bireysel ya da gruplar halinde yapılmış projeleri geliştirmek ve bilgilerine yeni bilgiler eklemek için arama motorlarını ve sanal kütüphaneleri kullanarak projelerine hazırlarlar. Hazırlamış oldukları projeleri dosyalar haline getirip birbirleri arasında gönderim sağlayabilirler. Video konferans tipi bağlantılarda farklı yerdeki öğrencilerle etkileşimde bulunulabilir.

İnternet zengin bir kaynak olma niteliğindedir. Bilgi kaynaklarına ulaşma zorluğu, zamandan çalma ve pahalılık gibi nedenlerden dolayı internet kısmi çözüm yaratabilir. Gündelik yaşamın vazgeçilmez bütünü haline gelen bilgisayar herkes tarafından kullanılan bir teknoloji haline gelmiştir. 21 yüzyıl teknolojik gelişmeler her geçen gün artmakta bu da eğitim sektörüne doğrudan yansımaktadır. Her alanda kullanılan teknoloji bazen tercih edilmeyebilir. Çünkü gerekli bütçe ayrılamamaktadır. Bilgisayar destekli eğitim ders anlatımında kolaylık sağlar. Sınıf içerisine taşınamayacak olan materyalleri öğrenciye sunabilir. Eğitim monotonluktan çıkmış olur depolanan bilgilere anında ulaşılabilmesi imkanı verir. Zaman tasarrufu sağlanır, görerek duyarak ve uygulayarak bir eğitim biçimi olanağı verir. Bilgisayar destekli eğitimde yardımcı materyaller şunlardır; masaüstü dizüstü ve tablet bilgisayarlar, projektörler, belge kamera, akıllı tahta ve cep telefonları.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar