Eğitimde Ailenin Etkin Rolü

Eğitimde Ailenin Etkin Rolü

Toplumun temelini aile oluşturur. Aile yön bulmada doğru adımları nereye atılacağını gösterir. Aile anne baba ve çocuklardan oluşur. Anneanne, dede, amca, dayı, hala, teyze gibi yakın akrabalarla bağlar tamamlanır. Yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşleri sonucu çocukların kişilik gelişimlerinin yüzde 70’e yakını 0-6 yaş aralığında gerçekleşir. Böylelikle çocuk anne ve babayı sürekli takip eder ve taklit ettiği kişiliği ortaya koyar.

Eğitimde Ailenin Etkin Rolü

Eğitimde Ailenin Etkin Rolü

Boş zihinlerin ilmek ilmek işlendiği bu dönemde; konuşmalar, ses tonu, davranışlar, bakışlar, kavgalar ve tepkilere dikkat edilmelidir. Bir insanı yetiştirmenin değerli ve kıymetli olduğu aileler açısından bilinmesi gerekir. Çalışan ailelerin çocukları ya da bir takım sebeplerden dolayı çocuklardan uzak durulan dönemlerde kreşlere verilen çocuklar ya da dede anneanne babaanneden yoksun büyüyen çocuklar hüzünlü dünyalarını kurmaya başlarlar.  Hayatlarını idame ettirmek için çalışan anne ve babalar çocuklara gereken ilgi ve alakayı göstermede zorlanırlar.  Sonucunda büyük zorluklarla karşılaşırlar. Her istediği yapılan, istediği şeye zahmetsiz ulaşan yeni bir nesil gelmekte. Aileler bu konuda çocuklarına yeterli eğitimi göstermek isterler. Çünkü eğitim hayatın temelidir. Okul öncesi çocuklara anne baba sevgisinin hissettirilmesi önemli bir evredir. Eğitimin temelleri bu yaşta oturtulmazsa ileride sahip olacakları kişilik o derece etkilenecektir.  Eğitimin temelleri ailede sevgi ve ilgi ile atılır. Ahlak, maneviyat, yaşantı şekli ile geliştirilir. Ailede çocuklar ile sağlam bir iletişim kurulmalıdır. Çocukların ailesi içerisinde güvenli ve huzurlu bir ortam olduğu çocuklara hissettirmelidir. Aksi gerçekleştiğinde huzuru ve mutluluğu dışarı ki hayatta arayan çocuklarla karşılaşırız.

 Çocuk Yetiştirirken Aileye Düşen Sorumluluklar

Çocukların sosyal ve duygusal gelişimi takip edilmeli, çocukluğunu yaşayan bir çocuk yetiştirilmeli,  hareket etmeli, oyun oynamalı, toprağa taşa dokunmalı, üstünü kirli etmeli, küçük sakarlıklar yapmalı yani çocukluğunu yaşamalıdır. Çocuklarla yeri geldiğinde arkadaş gibi olunmalıdır. Çocuğun yaptığı işte başarısı küçük dahi olsa ödüllendirilmeli ve yüreklendirilmelidir. Her çocuğun kendisine ait bir dünyası olduğu unutulmamalıdır. Huzur dolu bir ortamda yetişen çocuk her türlü olumlu etkilerle büyür. Ailede bireylerin birbirini anlaması, birbirini yorumlaması, istek ve beklentilerini dile getirilmesi çocuğun gelişim döneminde destekleyici becerilerdir.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar