Doğru Öğretmen İle Eğitimin İlişkisi

Doğru Öğretmen İle Eğitimin İlişkisi

Doğru öğretmenle eğitim öğrenci öğretmen ilişkisi açısından çok önemlidir. Her anne ve baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek, hayata karşı özgüvenli durmasını sağlamak eğitim hayatında başarılı olmasını sağlamak ve iyi bir insan olduğunu görmek ister. Erken yaşta başlayan kişisel gelişim yolculuğunda ailelerin yanında daha etkili olabilecek öğretmenler vardır. Çocukların emanet edildiği, bilgi ve görgünün yanında, karakteristik özelliklerin gelişimini sağlayan ve geleceklerinin şekillendirilmesinde yol gösterici olan öğretmenler, eğitim kurumlarının en büyük değerleridir. Seçilen kurumun öğretmenlerinin deneyimleri, bakış açıları, nitelikleri çocuğun hayatında önemli bir yer tutar. Öğretmenlerin en önemli özelliklerinin başında deneyim ve bilgi birikimleri vardır. Yıllarca birçok öğrencinin eğitim-öğretim hayatına katkıda bulunmuş  ve ışık tutmuş öğretmenler öğrencilere kendi deneyimlerini aktarmış, yapıcı ve sonuç veren adımlar atan bireyler yetiştirmek için bu mesleği seçmiştir.

Doğru Öğretmen İle Eğitimin İlişkisi

Doğru Öğretmen İle Eğitimin İlişkisi

Öğretmen seçimi neden önemlidir?

Hızla gelişen dünyada öğretmenler, kendilerine teknoloji sayesinde daha da geliştirirler. Çocukların emanet edildiği öğretmenler, eğitimle alakalı son yenilikleri takip etmeli ve uygulama ile birleştirilmelidir. Eğitim bir insan ortaya çıkarma programıdır. Eğitim kurumlarının temellerinde insan odak noktası olarak seçilmiştir. İnsan odaklı ortamda öğretmenler, çocukların karakterlerini, kişiliklerinin oluşmasını, geleceğini şekillendirirken kişisel bir yaklaşımı ve sistem içerisinde eğitim vermeli en iyi şekilde planlayıp yol gösterici olmalıdır. Öğretmenlerin odaklanma, heyecanını sürekli yüksek tutma, mutlu olma ve kendilerini pozitif  hissettikleri bir ortamda olma gibi duyguları kurumlarla alakalıdır.  Öğretmen ne kadar mutluysa o kadar verimli olur. Yaşadığı mutluluğu ve pozitif enerjiyi çocuklara yansıtır. Eğitim kurumlarının mutlu öğretmenleri mutlu çocuklar yetiştirir. Tecrübeli, ileri görüşlü yenilikçi teknolojiyi yakından takip eden bir öğretmen kadrosu, kurumların en önemli önceliği olmalıdır.

İyi bir eğitimin yolu iyi seçilmiş öğretmenden geçer. Bilgiyi aktaran ve rol model olan kişidir. Okul seçimi yaparken öğretmen kadrosuna bakmak önemlidir. Öğretmenin aldığı eğirim, tecrübe ve deneyim, öğrencilerle iletişimi ve hayata bakış açısı gibi özellikler incelenerek karar verilmelidir. Son yıllara bakıldığında eğitim sektöründe eğitimi bireyselleştiren, öğrenci merkezli, yaşayarak öğrenme gibi eğitimi destekleyen eğitim kurumları seçilmekte.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar