2021 LGS Sistemi Nasıl Olacak?

2021 LGS Sistemi Nasıl Olacak?

2021 LGS sistemi Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulamaya koyduğu sınav sistemidir. TEOG sınavının yerine LGS gelmiştir.

Uygulamaya konulan bu yeni sistem uzman eğitmenler, akademisyenler ve öğretmenlerin ilgi ve katkılarıyla beraber velilerin de bu sınav sürecinde destek olmaları önemlidir. Uygulanacak sınavın öğrencilerin beceri ve genel yeteneklerinin belirlenmesi ile lise türüne uygun olan adayların seçilmesi planlanmakta. Böylelikle sözel ve sayısal alanlardan oluşacak sınavın, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki ders içeriklerine dayanmasının yanı sıra öğrenci performansını ortaya çıkaran, yetenekte ölçen bir sınav olması için çalışmalar devam etmektedir.

Sınav içeriği belirlenmiş bir kurguya ya da gerçek hayat durumlarına uygun şekilde tasarlanmış, öğrencilerin eleştirel düşünmesi, problem çözmesi, yorumlaması ve muhakeme etmesi gibi düşünme becerilerini içeren genel yeteneğinin de ölçülmesi planlatılıyor. Türkçe okuma-anlama, sosyal bilgiler, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisinden oluşan sözel sorular ve matematik temelli fen bilimleri ve uygulamalarının olduğu sayısal sorular hazırlanmakta.

2021 LGS

2021 LGS

Okul Tercihi Ve Yerleştirme İçin Önemli Noktalar

Eski sınav sistemi olan TEOG ‘da tüm öğrencilerin sınava girmesi zorunlu haldeydi ancak yeni sistem LGS’de sınava girmek isteyen öğrencilerin isteğine bağlı olacak. Öğrenciler sınava girmemiş olsalar da tercih ettikleri liseye girebilecekler.

Sınava girmek istemeyen öğrenciler ise evlerine en yakın olan 5 okuldan herhangi birini tercih edebilecek. Okullar Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi olabilir. Aldıkları puanlar ile yerleşme yapamayan öğrenciler yine evlerine yakın okulu tercih edebilecekler.

LGS’yi tamamlayan öğrenciler tercih işlemlerini yaparak; Fen Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Turizm Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi gibi eğitim kurumlarına yerleşme yapabilmekteler.

LGS birçok öğrenci tarafından heyecanla beklenir çünkü yeni bir eğitim adımı atılacaktır. Hazırlık sürecinde uygulanan bazı noktalar bu dönemi rahat bir şekilde geçirmeye yardımcı olur. Özellikle Türkçe paragraf sorularında okuma alışkanlığı olan öğrenciler diğer öğrencilere göre bir adım önde olacaktır. Böylelikle paragraf sorularının çözümü hızlı ve kolay olacaktır. Kitap okumanın önemi bir kez daha anlaşılacaktır.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar