2021 AYT Konu Dağılımı

2021 AYT Konu Dağılımı

2021 AYT konu dağılımı üniversiteye gidecek adayların sıklıkla araştırdıkları konular arasında. AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testi şeklindedir. Üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin 1. Oturum TYT’ den sonra 2. Oturum sınavı Alan Yeterlilik Sınavıdır. Bu sınavların tümü yükseköğretime geçiş sınavlarıdır. Üniversite hayallerini gerçekleştirmek, mesleki bilgi birikimine sahip olmak isteyen adaylar önlerindeki TYT ve AYT sınavlarına girerek bir adım atabilirler. Bu sınava lise son sınıf öğrencileri ile liseden mezun olmuş kişiler girebilir.

Genel olarak öğrencilerin alan bilgilerini ölçmek için yapılan bu sınav o bölümü okumak isteyen öğrencilerin sorumlu olduğu test türüdür.

Alan Yeterlilik Sınavı Hangi Dersleri Kapsar? Soru Dağılımları Nasıldır?

Alan Yeterlilik Sınavı Hangi Dersleri Kapsar? Soru Dağılımları Nasıldır?

Alan Yeterlilik Sınavı Hangi Desleri Kapsar? Soru Dağılımları Nasıldır?

  • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler1 40 soru
  • Matematik 40 soru
  • Fen Bilimleri 40 soru
  • Sosyal Bilimler 2 40 soru

Olmak üzere totalde 160 soru vardır. Buna karşılık Alan yeterlilik sınavı 180 dakikadır. Bu zaman içerisinde öğrencilerin tüm soruları çözmesi beklenir. Bu oturumda öğrencilere tek bir kitapçık verilir. Verilen kitapçığın içerisinde tüm puan türlerine ait testler vardır. Adaylar hangi bölüme gitmek istiyorlarsa ilgili bölümün testlerini çözmek zorundadır. Kendi branşın da bölüm okumak isteyen kişinin önemli bir sınav aşamasıdır. TYT 150 puan alan öğrenciler AYT sınavına girmeye hak kazanır. Eşit ağırlık, Sayısal, Sözel ve Dil bölümlerinden AYT sınav sonucunda 180 puan alan adaylar Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden istedikleri bölümü tercih edebilirler. Temel Yeterlilik Testinden en az 150 ve üzeri alan adaylar yine istekleri doğrultusunda Üniversitelerin önlisans bölümlerine yerleşebilirler.

Yüksek Öğretim Kurumu bu iki oturum ile puanlama yapmaktadır. AYT ile bilginin ve zaman yönetiminin öne çıktığı sınav %60 AYT puanı, %40 ise dikkati öne çıkaran TYT puanı şeklinde ortaya çıkar. Ve Üniversiteye giriş puanları belli olur. Bunların ortalamaları ile öğrenciler istedikleri bölümleri seçebilirler.

TYT Temel Yeterlilik Testi 1. Oturum, AYT Alan Yeterlilik testi 2. Oturum genellikle Haziran ayı içerisinde hafta sonu yapılacak şekilde planlanır. 2 oturumdan oluşan bu sınavın Üniversiteye yerleşmek isteyen adaylara yönelik olduğu unutulmamalıdır.


  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar